WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Neapolský mastin (Mastino Napoletano)


PSÍ SVĚT


Neapolský mastin je starodávné italské plemeno služebních psů.


ANGLICKÝ NÁZEV:
ital.: Mastino Napoletano
PŮVOD:
Známý na jihu Apeninského poloostrova již od dávnověku. Je potomkem velkého římského molosského psa, účastnících se v zvířecích zápasech v arénách starověkého Říma i při tažení legiií. Takovéto psy chovali prostí obyvatelé: řezníci, hlídači, křesťané, proto jeho šíření přinášelo chaotický charakter. Na výstavě v roce 1946 Pietro Scanciani vystavil 8 psů, majících mnoho charakteristických rysů současných mastinů. Správným výběrem Scanciani získal příkladného psa, dle kterého byl sepsán standard plemene, přijatý Společností italského mastina roce 1949.
POPIS:
Pes úctyhodného typu, poměrně velký, těžký,s mohutnými svaly a silnou kostrou, obdélníkového formátu, jehož délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku.
Strukturou hrubého a silného typu. Tažného formátu. Mohutná krátká hlava s krátkou čenichovou partií. Na mordě volná kůže, visící, tvoří množství vrásek. Uši postavené vysoko, visící, tlusté.
Krk krátký, dobře rostlý. Záda široká, svalnatá, břicho mírně vtažené. Ocas u kořene silný, ke konci se zužující, šavlovitý, kupíruje se na jednu třetinu délky.
Pohyb představuje jeden z typických znaků plemene. Při kroku se podobá kočkovitým šelmám jako u lva, pohyb je pomalý a připomíná medvěda. Při klusu je typický silný odraz vzadu a prostorný pohyb vpředu. Pes cválá jen zřídka. Obvyklý druh pohybu je krok a klus. Toleruje se mimochod.
VÝŠKA:
V kohoutku je:
u psů 65-75 cm,
u feny 60-68 cm.
VÁHA:
u psů 60-70 kg,
u feny 50-60 kg.
SRST:
Srst lesklá, tvrdá a hrubá, hustá, všude stejné délky a stejnoměrně hladce přiléhající, tenká a nejvýše 1,5 cm dlouhá. Nesmí mí žádný náznak praporců. Barva: Přednost se dává: šedé, olověné a černé, ale také hnědá, plavá a sytě žlutá (jelení červeň), někdy s malými býlimi skvrnami na hrudi a špičkách prstů. Jakákoliv barva může být žíhána. Barevné odstíny oříškově hnědá, holubí šedá a špinavě žlutá se tolerují.
CHARAKTER:
Neapolský mastin se velice dobře zapsal jako domácí hlídač. Protože dorůstá velikostí i silou značných rozměrů, vypadá jako hrozivý protivník, avšak od přírody je v zásadě klidný, pomalý a rozvážný, ke svým lidem většinou přátelský. Cítí-li se v ohrožení, velmi nebezpečný a nezná přítele. K cizím nedůvěřivý, k jiným psům i k domácím zvířatům někdy agresivní.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce 2.1 (dogovití molossové)
Bez zkoušky z výkonu
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
NM
ČÍSLO STANDARDU:
197 / 1989 (Italie)

___________________________________________________________________________________