Sigmund Freud

Sigmund Freud byl významným psychologem již ve své době. Je tvůrcem a zakladatelem psychoanalýzy - zkoumání psychologických příčin duševních poruch. Zajímal se o výklad snů, lidské vědomí i nevědomí. Již během svého života získal četná mezinárodní ocenění.


Datum narození:
6. května 1856
Místo narození:
Příbor, na Morava.
Datum úmrtí:
23. září 1939
Místo úmrtí:
Londýn

ŽIVOTOPIS:

Sigmund Freud – jeho dětství a léta studentská.

Sigismund Schlomo Freud se narodil 6. května 1856 ve Freibergu, městečku, které je nyní nazvané Příbor, na Moravě. Jeho matka Amélie byla ve skutečnosti již třetí ženou Jacoba Freuda a byla asi o 20 let mladší, než její manžel. Sigismund byl prvním dítětem jejich manželství, v němž ještě po něm následovalo dalších 7 dětí. Jacob měl ze svých dřívějších manželství navíc 2 syny, kteří byli víceméně stejného věku, jako Amélie. Jejich domácnost byla židovská a Jacob si vydělával na vcelku skromné živobytí jako obchodník s vlnou. V roce 1859 se rodina přestěhovala nejprve do Lipska a o několik měsíců později se natrvalo usadila ve Vídni.

Freud už jako malý žák vynikal vysokou inteligencí, ve třídě byl téměř vždy tím nejchytřejším a obecnou školu i gymnázium studoval s vynikajícím prospěchem. Byl oceňovaný především proto, že během krátké doby dokázal, díky četbě a dokonalé fotografické paměti, vstřebat a pamatovat si velké množství učiva.

Navzdory Sigismundově brzké snaze o kariéru právníka, rozhodl se později, že se bude věnovat studiu medicíny, a v roce 1873 byl přijat na Vídeňskou univerzitu. Zdá se, že od roku 1876 byl hluboce zaujatý výzkumy centrální nervové soustavy do té míry, že opomíjel a zanedbával celou řadu kurzů a zkoušek, které by mu okamžitě získaly kvalifikaci doktora. Dalším zdrojem zpoždění byla jednoletá povinná vojenská služba. Následkem toho mu v roce 1881 byl udělen titul doktora pod jménem Sigmund Freud (na základě adaptace jeho osobního jména v roce 1877).

Sigmund Freud – jeho brzká praxe psychologa ve Vídni a Psychoanalýza.

Ihned za dokončením studií následovalo několik let strávených ve Vídni, kde pracoval jako praktický psycholog a lektor psychologie. V roce 1886 si založil ve Vídni soukromou praxi, která se specializovala na nervové poruchy. Ve stejném roce se také oženil s Marthou Bernayovou.

Sigmund Freud pracoval ve spolupráci s dalším vídeňským hypnoterapeutem, Josefem Breuerem, v přípravě a publikaci naučného článku, vydaného v roce 1893, který se později rozvinul do jejich publikace „Studia hysterie“, vydané v roce 1895.

Jeho zájem se nicméně, ze zkoumání neurologicko-fyziologických příčin duševních poruch, přesunul směrem ke zkoumání více psychologických příčin těchto poruch, a roku 1896 vytvořil termín Psychoanalýza, tedy zkoumání psychologických příčin duševních poruch.

Sigmund Freud – publikuje dílo „ Výklad snů “.

V roce 1899 byla publikována kniha, kterou Sigmund Freud považoval za svoji nejdůležitější práci, s názvem „Výklad snů“. Ačkoliv se ortodoxní medicínští profesoři ve Vídni dívali na jeho práci s hlubokým podezřením, v roce 1902 byl jmenovaný profesorem ve Vídni, a to z velké míry především následkem vděčnosti jednoho jeho vysoce vlivného pacienta.

V roce 1908 se skupina psychologů, kteří dohromady tvořily Vídeňskou asociaci psychoanalytiků, o Freudovy metody začala velice zajímat.

Psychoanalýza stále více získávala mezinárodní přijetí, především jako metoda psychologického vyšetřování. V roce 1908 navštívili delegáti z pěti zemí Freudovský psychologický kongres v Salzburgu. V roce 1909 by Sigmund Freud spolu s Alfredem Adlerem a Carlem Gustavem Jungem, pozvaný na přednášku na Clarkovu univerzitu ve Spojených státech. V roce 1910 byla založená Mezinárodní Psychologická asociace.

Adler a Jung se v Psychoanalytickém hnutí na jistou dobu s Freudem spojili.

Sigmund Freud – na vrcholu slávy.

V roce 1923 byla Freudovi diagnostikovaná rakovina čelisti. Během dalších 16 ti let však nadále zůstal v Psychoanalýze produktivní a své zájmy také rozšiřoval do přidružených filozofických a kulturních záležitostí. Sigmund Freud následovně jako uznání svojí práce získal mnoho mezinárodních cen.

Další mezinárodní vývoj byl však již mnohem méně vítaný. Rakousko bylo díky seskupení do Hitlerovy velké Německé říše v nebezpečí a Hitlerem pak uprostřed března 1938 efektivně zabráno.

Přestože se zdá, že byl Freud osobně nereligiozní, on i jeho rodina byli nacisty velmi otevřeně klasifikování jako Židé. A tak když viděli, že je prakticky nezbytné vyhnout se Hitlerovým neoprávněným zásahům na jejich svobodě, emigrovali do Anglie. Rodina se nakonec přestěhovala do Londýna.
Freudovi bylo v této době již přes 80 let a žil zde už jen do 23. září roku 1939.


 Foto / obrázky k článku  Sigmund Freud

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Sigmund Freud
Diskuze k článku
Sigmund Freud
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Sigmund Freud
Sigmund Freud


Sigmund Freud
Sigmund Freud


Sigmund Freud
Sigmund Freud


Sigmund Freud
Sigmund Freud


Sigmund Freud
Sigmund Freud


Fotogalerie (13)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Sigmund Freud, nevá...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  1.svátek vánoční, zítra Štěpán / 2.svátek vánoční