Pryšec zářivý, „Kristova koruna“ (Euphorbia milii)

Oblíbenou rostlinou rodu Euphorbia je pryšec zářivý - Kristova koruna


BOTANICKÝ NÁZEV:
Euphorbia balsamifera, Euphorbia erythraeae, Euphorbia grandicornis, Euphorbia keysii, Euphorbia lophogona, Euphorbia milii 'Marathon', Euphorbia pseudocactus, Euphorbia pulcherrima 'Dorothea', 'Gropom', 'Regina', Euphorbia splendens, Euphorbia tirucalli.
POPIS:
Tato početná čeleď sukulentních rostlin čítá okolo 2000 druhů. Mnozí její zástupci se vyznačují obrovskými rozměry a proto je nelze pěstovat v pokojových podmínkách. Ty pryšcovité, které se pěstují jako pokojové rostliny, jsou velmi oblíbené v prvé řadě pro svoji dlouhověkost (většina z nich žije a plní dekorativní funkci dlouhé roky), nenáročnost, nevšednost a krásu svého vzhledu. Všichni zástupci čeledě pryšcovitých při řezu nebo zlomu stonku vylučují jedovatou mléčnou šťávu, která při styku se sliznicí může vyvolat poměrně silné popálení. Tento Pryšec má malé krémové nebo pestrobarevné kvítky, které se objevují celý rok. Udržuje se v místnosti o teplotě vyšší než 20-25°C. Dobře snáší suchý vzduch. Přesazují se na jaře do půdy složené z humusu, listové půdy, rašeliny a písku (v poměru 3:3:1:1) s dobrou drenáží. Zalévá se teplou vodou. Každé dva týdny se hnojí minerálními hnojivy. Chraňte před průvany. Je to rostlina s krátkým světelným dnem (10 hodin světla, zbytek dne překrýt nějakou clonou). Rozmnožují se na jaře a začátkem léta vrchními řízky. Pamatujte, že je jedovatý, a že jeho mléko může podráždit pokožku. Pro rychlejší zakořenění se používají stimulátory růstu.
Pryšec nádherný, Poinsetie (Euphorbia pulcherrima) dostal název vánoční hvězda, protože krásně kvete v době katolických Vánoc. Má sytě zelené, velké jemné listy. Listy pod okvětími mají některé druhy jasně červené, jiné růžové nebo bílé, samotné květy jsou drobné a neatraktivní. Tento druh pryšce potřebuje stanoviště na slunci, ale v nejžhavějších hodinách letních dní je nutné zastínění. Zimní teplotní minimum je 8°C. V létě pravidelně rosíme. Při přesazování ostříháme větvičky téměř na poloviční délku. Po odkvětu Poinsetii obyčejně vyhazujeme, protože její pěstování v zimě v domácích podmínkách je velmi složité. Po začátku topné sezóny v příliš teplé místnosti shazuje listy a ztrácí dekorativní funkci. Kromě toho Poinsetie velmi špatně snáší průvan a výkyvy teplot.
Pryšec zářivý (Euphorbia milii) nazývaný také Kristova nebo trnová koruna je nevelký ostnatý keř s mohutnými šedavými stonky a sytě zelenými podlouhlými listy. Květy jsou velmi drobné, žlutavé barvy, jasně červené listeny jsou často pokládány za květy. Pryšec zářivý potřebuje v létě maximum slunečního záření, tvarování koruny prořezáváním a chladné zimoviště s teplotou kolem 13°C. Sází se do hlinité zeminy, která má být těžší než pro jiné druhy pokojových rostlin. Jiný název tohoto druhu je Euphorbia splendens.
Euphorbia tirucalli je sukulentní keříčkovitá rostlina, skládající se jakoby z mnoha masitých tyčinek, stonků, o síle tužky. Nemá listy ani trny. Bohatě kvete drobnými žlutými kvítky.
Euphorbia obesa je sukulentní rostlina s kulovitým stonkem, jaký nacházíme i u kaktusu. Stonek má lehce naznačená žebra, po jejichž okraji se táhne pás bradavičnatých výrůstků, které nemají ostny.
Euphorbia grandicornis je sukulentní rostlina se vztyčenými, masitými rozvětvenými stonky. V řezu jsou stonky trojhranné a mají vyznačená žebra. Po kraji žeber pod přímým nebo tupým úhlem k sobě v párech přisedají velké ostny žlutohnědé nebo šedé barvy. Na mladých výhonech tohoto pryšce se objevují lístečky, které však brzy opadnou. Květy jsou drobné, žluté, tvoří složená květenství.
Euphorbia polygona je keříčkovitá rostlina s masitým kulatým stonkem s vyznačenými žebry. Žeber může být 7 až 20, jsou ostrá a na okrajích zvlněná, mají bradavičnaté výrůstky a jednotlivé, téměř černé ostny s fialovým nádechem. Květy jsou drobné, žluté, tvoří květenství.
Euphorbia cereiformis je sukulentní rostlina se vztyčenými, masitými rozvětvenými stonky, dosahujícími výšky kolem 1m. Na žebrech stonku jsou hnědé nebo šedavé ostny. Stonky jsou zakončeny několika listy podlouhlého tvaru se zahrocenou špičkou.
ČELEĎ:
Euphorobiaceae, pryšcovité.
PŮVOD:
Madagaskar.
DOBA KVĚTU:
Říjen až březen.
TEPLOTA:
V létě 20 - 25°C, v období zimního vegetačního klidu okolo 13°C, minimálně 10 -12°C.
OSVĚTLENÍ:
Jasné světlo v zimě i v létě. Pryšce mají rády hodně světla, zvykat je na přímé jarní a letní slunce musíme postupně, aby neutrpěly popáleniny. Nejlepší stanoviště pro Pryšce je na parapetu jižního nebo jihovýchodního okna. V zimě zajistěte dostatek světla.
ZALÉVÁNÍ:
Na jaře a v létě mírná, přibližně dvakrát týdně, od podzimu ji snižujeme, v zimě udržujeme v chladu a zaléváme velmi zřídka. Sukulentní druhy například zaléváme přibližně jednou měsíčně. Vodu na zálivku používáme měkkou, pokojové teploty. V období růstu a květu půda nesmí nikdy zcela vyschnout.
HNOJENÍ:
V období růstu a květu přihnojujeme dvakrát týdně speciálním hnojivem pro pokojové rostliny. Pro kvetoucí druhy pryšců používáme draselná hnojiva, pro nekvetoucí druhy můžeme použít hnojivo pro kaktusy.
VLHKOST VZDUCHU:
Pryšce dobře snášejí suchý vzduch, ale pravidelné orosování teplou vodou jim velmi prospívá.
PŘESAZOVÁNÍ:
Doporučený podíl zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl písku a cihlová drť. Mladé rostliny se přesazují každoročně nebo ob rok, staré rostliny po dvou až třech letech.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Řízky, které se nechávají oschnout na vzduchu a řezy na mateřské rostlině zasypeme drceným uhlím.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Stonek vytáhlý a znetvořený:
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je pak nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Hnědé měkké skvrny:
Příčinou je houbová skvrnitost listů. Použijte systémový fungicid a místnost, ve které sukulent je, více větrejte.
Náhlá ztráta listů:
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Hnědé suché skvrny:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Mějte na paměti, že sukulenty potřebují v letním období zálivku dosti bohatou.
Zvadlé a vybledlé listy:
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Hniloba základu, úhyn stonku:
Příčinou je hniloba báze stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě. Vrchní část stonku rostliny můžete použít k jejímu množení. V zimě vhodně upravte zálivku a povrch substrátu překryjte vrstvou kamenné drtě.
VAROVÁNÍ:
Všechny části této rostliny jsou jedovaté.


 Foto / obrázky k článku  Pryšec zářivý, „Kristova koruna“

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Diskuze k článku
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“


Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“


Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“


Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“


Pryšec zářivý, „Kristova koruna“
Pryšec zářivý, „Kristova koruna“


Fotogalerie (7)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
30.05: Dobrý den, koupila jsem si před rokem tuto kytku v obchodě, dobře prospíval...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Pryšec zářivý, „Kri...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Felix, zítra Památka zesnulých