Notokaktus (Notocactus)

Notokaktus (Notocactus) se vyznačuje tím, že již velmi brzy a bohatě kvete velkými květy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Notocactus leninghausil, Notocactus ottonis, Notocactus apricus.
POPIS:
Notokaktus (Notocactus) je podle současné klasifikace řazen mezi parodia. Dříve byly vyčleněny jako nevelký samostatný rod, zastoupený několika druhy. Stejně jako všechny kaktusy, potřebuje i Notokaktus (Notocactus) čerstvý vzduch. Proto je nejlepší ho během léta vynést do zahrady nebo na balkon a nechat ho tam až do podzimu. Stálý pobyt na čerstvém vzduchu v letní sezóně kaktusy otužuje a posiluje a zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem a škůdcům.
Notocactus apricus:
Má nevelký, kulovitý, poněkud zploštělý stonek a dobře patrná žebra s velkými zahnutými ostny. Květy žluté barvy jsou v poměru k velikosti kaktusu obrovské, v průměru mají až 7,5 cm. (Jiný název je Parodia concinna.)
Notocactus leninghausil:
Má sloupovitý, vysoký stonek s dlouhými zlatavými ostny. Kvete na jaře citronově žlutými kvítky. Dorůstá do výšky 1 metru, proto je jeho pěstování v domácích podmínkách poněkud problematické, i když je oceňován pro svoji nenáročnost.
Notocactus ottonis:
Má kulovitý stonek a dlouhé, tvrdé, ale řídké, lehce zahnuté ostny. Kvete na jaře velkými zlatavě žlutými květy o průměru až 7,5 cm. (Jiný název je Parodia ottonis.)
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie, Paraguay, Bolívie, Argentina.
TEPLOTA:
Notokaktus (Notocactus) vyžaduje teplotu mírnou. V zimním období klidu ho udržujte při teplotě 7 až 10 °С, minimum je 5 °С, při umístění v suchu.
SVĚTLO:
Notokaktus (Notocactus) má rád stanoviště s dostatečně ostrým světlem. Obecně má rád hodně světla, ale na jarní slunce je třeba ho zvykat postupně. V létě se v poledních hodinách zastiňuje. Notokaktus (Notocactus) malé zastínění snáší a dokonce při něm může rozkvést. Ale aby rostlina byla opravdu krásná a masitá, potřebuje sluneční svit.
ZALÉVÁNÍ:
Notokaktus (Notocactus) potřebuje na jaře a v létě zálivku mírnou. Od podzimu zálivku omezujeme. V zimě je zálivka velmi řídká, při umístění v chladu.
HNOJENÍ:
Notokaktus (Notocactus) vždy od konce jara do poloviny léta přihnojujeme speciálním hnojivem pro kaktusy.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Notokaktus (Notocactus) je vůči suchému vzduchu dosti odolný. Ale pravidelné rosení teplou vodou z velmi malého rozprašovače neuškodí a pomáhá předejít objevení červeného roztoče.
PŘESAZOVÁNÍ:
Notokaktus (Notocactus) jako mladou rostlinu přesazujeme každoročně nebo každý druhý rok. Starší rostliny přesazujeme zhruba každé 2 roky.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nádoby pro kaktusy by neměly být hluboké, protože mají slabý kořenový systém.
MNOŽENÍ:
Notokaktus (Notocactus) se rozmnožuje semeny a řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vrchol stonku sesychá, níže měkká hniloba:
Příčinou bývá nadbytek vody, a to obzvláště v zimě. Postačí, když rostlinu budete méně často zalévat.
Žádné přírůstky:
Příčinou je zcela jistě buď nedostatek vody v létě, nebo nadbytek vody v zimě.
Bronzovité zabarvení povrchu:
Příčinou je jednoznačně sviluška.
Korkovitost povrchu:
Příčinou může být lokální poškození hmyzem, také však náhlé ochlazení nebo mechanické poškození. Příčinou však může být také nedostatek vody v létě.
Měkké hnědé skvrny:
Příčinou je vždy hniloba stonku, která však dobře pěstované rostliny zpravidla nepostihuje. Místo, které je takto napadené, vyřízněte, substrát pak zalijte systémovým fungicidním přípravkem a rostlině zlepšete všeobecné podmínky k růstu.
Vytáhlý stonek a deformace:
Příčina je závislá na ročním období. V zimním období je důvodem příliš teplé prostředí. V letním období je důvodem nedostatek světla. Pokud chcete zachovat estetický tvar rostliny tak, aby rostlina rostla stejnoměrně, květináč občas otočte.
Bílé chumáčky na povrchu:
Příčinou bývají vlnatí červci.
Tvrdé hnědé štítky na povrchu:
Příčinou jsou puklice.
Hniloba základu stonku a úhyn stonku:
Příčinou je zcela jistě hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek. Neudržujte slabou vrstvu kamenné drtě.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.


 Foto / obrázky k článku  Notokaktus

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Notokaktus
Diskuze k článku
Notokaktus
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Notokaktus
Notokaktus


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Notokaktu s, neváhej...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Pravoslav, zítra Edita