Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala)

Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) je skalnička, která je právem považována za jednu z nejkrásnějších vysokohorských dřevitých rostlin.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Dryas octopetala.
POPIS:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) je skalnička, je právem považována za jednu z nejkrásnějších vysokohorských dřevitých rostlin. Kromě skalních sutí, skal, vyvýšenin a alpínské výšky rostlinstva v Evropě se s nimi můžeme setkat také v arktických oblastech. Zvláštní dekorativnost jim propůjčují nevelké pravidelné kožovité řapíkaté lístky, dlouhé 2 až 3 cm, které pokrývají plazivé větvičky. Vrchní strana listu je temně zelená bez vroubkování, spodní strana je pokryta šedivými chloupky a okraje jsou pravidelně vroubkované. Na skalkách se dryádka pěstuje snadno, a to i na kyselé půdě, i když v přírodě upřednostňuje zásaditou půdu. V zimě beze sněhu může trpět silným mrazem, ale na jaře se zpravidla zregeneruje. Vyžaduje štěrkovou půdu, bohatou na humus a slunečné nebo zastíněné místo. Plazivé větvičky se snadno zakořeňují a rostlina vytváří krásné temně zelené koberce. I když Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) ráda vyrůstá i na skalkách, na to, aby vykvetla v plné síle, jí nepostačuje pouze horské klima. Proto se častěji pěstuje Dryas suendermannii (hybrid Dryas octopetala a Dryas drummondi), který je o něco větší než Dryas octopetala a má světle žluté květní pupeny. Rozmnožují se snadno, a to dělením, a také semeny hned po zrání. Řízky se ujímají špatně. Doba květu Dryas octopetala je červenec až srpen. Má velké nápadné květy s množstvím tyčinek a průměrem okolo 4 cm, které vyrůstají odděleně do výšky 5 až 10 cm. Korunní lístky jsou bílé a bývá jich 6 až 9. Plod Dryádky osmiplátečné je také velmi dekorativní. Zralé semeníky se mění v nažky s dlouhými chlupatými čnělkami, a nažka vypadá jako chlupatá kulička podobná květu koniklece. Mnohem menší je poddruh Dryas octopetala var. tenella, který někteří botanikové vydělují jako samostatný druh Dryas tenella, který roste pomalu, a proto je vhodný pro malé skalky. Plod je také menší.
ČELEĎ:
Rosaceae, růžovité.
PŮVOD:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) je k vidění především v Evropě, a to v jejích v arktických oblastech.
UMÍSTĚNÍ:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) potřebuje stanoviště na dostatečně slunečném místě.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) se na skalkách pěstuje snadno, a to i na kyselé půdě, i když v přírodě upřednostňuje zásaditou půdu. Vyžaduje štěrkovou půdu, bohatou na humus.
MNOŽENÍ:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) se rozmnožuje snadno, a to dělením, ale také semeny, hned po jejich zrání. Řízky se však ujímají špatně.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala) bývá škůdci a chorobami napadána jen velmi vzácně.


 Foto / obrázky k článku  Dryádka osmiplátečná

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Dryádka osmiplátečná
Diskuze k článku
Dryádka osmiplátečná
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Dryádka osmiplátečná
Dryádka osmiplátečná


Dryádka osmiplátečná
Dryádka osmiplátečná


Dryádka osmiplátečná
Dryádka osmiplátečná


Dryádka osmiplátečná
Dryádka osmiplátečná


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Dryádka osmiplátečn...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  1.svátek vánoční, zítra Štěpán / 2.svátek vánoční