přidat stanici/tisk /editace

Chovatelská stanice: Z KOBEŘIC


Adresa: Strmá 596, 747 24 Kobeřice
Telefon: +420732 546 556
Zodpovědná osoba: Jaroslav Narovec
www: zestipek.ova.cz/index.php?lg=0&m=1&id=-6&ChS=ZKoberic
Mail:

Hodnocení: 38 bodů ze 100

Chovatelská stanice: Český fousek


O nás:Chovatelská stanice českých fousků z Kobeřic

O plemeni:Nejstarší a zcela konkrétní zmínka o českém loveckém psu, zvaném canis bohemicus, pochází z roku 1348, kdy král český a posleze císar římský Karel IV. daroval markaběti braniborskému Ludvíkovi k bavení se honbou výkonné tři psy honné. První smečky loveckých psů, ačkoli již tehdy v Čechách nazývaných ohaři, výkonem však ještě psi honicí, přivedl již Karlův otec král Jan Lucemburský, jako jeden z prvků západoevropské kultůry, pronikájící do Království českého. Lovectví bylo v té době ve Francii, Italiiho a Španělsku o mnoho pokročilejší, lov zde patřil k samozřejmosti šlechty. Jeho samozřejmosti byl i chov a držení početných smeček loveckých psů, lišících se tehdy svým použitím. Z doby Karlova syna Václava IV. (1376 - 1420) jsou již doloženi vedle takzvaných ohařů i vodiči, slídnici, chrti, štváči, lovecké dogy a další. Konečně už Tomáš Štítný ze Štítného (asi 1325 - 1405) uvádí v jednom ze svých traktátů na adresu středověkého rytířstva: Malá-liž kratochvíl v lovích se sokoly, s jestřáby, s krahujci, s ohaři, s chrty, s vyžlaty, v běhu komonstava ...!

Evropská šlechta udržovala četné politické i spolešenské kontakty, ovlivnily i chov loveckých psů. Panstvo zajíždělo i na vzdálené hony s vlastnimi smečkami a psi bývali ceněným darem. V případě loveckého psa z Čech to dokladá např. dopis pana Jindřicha z Rožmberka polskému králi Zikmundovi z roku 1525, v němž se hovoří o daru tzv. sledníka. Úkolem psa-sledníka bylo vyhledat zvěř, kterou následně štvali psi honíci s ohaři. Ohařem tedy ještě nebyl míněn lovecký specialista vystavující lovci nalezenou zvěř, přesto však lze vysledovat počátky pozdější diferenciace.

České království se tak velmi brzy zařadilo mezi země, v nichž mohli slavní malíři dalších století, jako Paul de Vos, van Dyck, Jan Breughel, P.P. Rubens a zejmena J.E. Ridinger, hledat náměty pro své strhojícílovecké výjevy.

Rostoucí vliv na vzrůstající specializaci jednotlivých skupin i plemen loveckých psů měl vývoj zbraní a měnící se škála lovné zvěře. Pro ohaře byla v tomto směru zlomem druhá polovina 19. století, kdy byl v celé Evropě intenzivně zaváděn chov drobné zvěře. To kladlo zvýšené nároky a požadavky právě na výkon a upotřebitelnost ohařů, mezi nimi i odolnější hrubosrtí ohaři, především francouští grifoni a Italští spinone.

V širších vývojových souvislostech je tedy český fousek jedním z nejstarších plemen ohařů v Evropě a zřejmě nejstarším drsnosrstým ohařem, který se doloženě podílel na formování řady dalších plemen, byť známých a mezinárodně uznaných dávno před ním.

Velmi podrobný popis českého hrubosrstého ohaře podal v díle Myslivost roku 1882 lesmistr J. Černý, přičemž již roku 1834 krátce zmínil české ohaře všech tří druhů srsti v díle Savectvo český přírodovědec Jan Sv. Presl.

Snahy o zformování nebo spíše o obnovu původního českého ohaře začaly nabývat reálnější podoby po roce 1881, kdy byl v Království českém založen zemský spolek pro chov a cvičení loveckých psů a krátce nato zavedena první česká plemenná kniha loveckých psů. V roce 1884 pak vyzval členy České lesnické jednoty lesmistr Zenker ke snahám vyhledat a zachovat původní české plemeno loveckého psa. V roce 1896 byl v Písku založen specializovaný klub chovatelů českého fouska. Úspěšný chov vážně narušila první světová válka. Vznik samostatného Československé republiky v roce 1919 pak umožnil založení České rodové knihy a v roce 1924 obnovení chovatelského klubu s názvem Spolek pro ohaře hrubosrsté - český fousek. Ten převzal standart českého fouska z roku 1882 a postavil chov na skutečně odbornou úroveň. Přesto byl český fousek uznán Mezinárodní kynologiskou federací (FCI) až v roce 1964.

Český fousek se s oblibou využíva jako všestranný lovecký pes v lese, v poli i při vodních pacích, kde se projevuje živje a aktivně. Dobře ovladatelný, inteligentní pes velmi přátelský a oddaný.

Chovatelská stanice: Z KOBEŘIC


Adresa: Strmá 596, 747 24 Kobeřice
Telefon: +420732 546 556
Zodpovědná osoba: Jaroslav Narovec
www: zestipek.ova.cz/index.php?lg=0&m=1&id=-6&ChS=ZKoberic
Mail:

Hodnocení: 38 bodů ze 100

Zabýváme se chovem:
Český fousek

Chtěli byste přidat záznam o své stanici ? >KLIKNĚTE ZDE<




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz



Počet zobrazení: 3086

Hodnocení tohoto článku:

Průměrné hodnocení:
2.8 z 5
(9 hlasů)

Vaše hodnocení:
1  2  3  4  5
(5 bodů=nejlepší)



Hodnocení portálu:

38 bodů




IQ test online

Hry online
Svátek má  Leopold, zítra Otmar